Ovih dana sam u divnoj akciji upoznavanja sa svojom unučicom, pa od uživanja u dnevnoj igri sa njom ne spavam preko dana. Bogami i noću proživljavam dnevna iskustva sa njom, pa mi je san kraći nego što bi bio inače, a jutarnje ustajanje se vratilo.
Nedavno sam se penzionisala, radila sam punih 38 godina. Za sve te godine uvek me je budio budilnik. Nikada, ali nikada se nisam samovoljno, opušteno, radujući se novom danu, probudila. Uvek je to moralo da bude veštačko tako reći nasilno budjenje. Ni ne sećam se svih budilnika koje sam koristila, ali bez njih nikako nisam mogla ni u školu ni na posao da stignem na vreme.
Jedno vreme su bili u modi oni satići koji su zujali, kao da te ne stresiraju. E to tek nije moglo da me probudi ni u priči. Da nije u isto vreme i moj otac ustajao da ide na posao, pa je pripomagao zujalici, možda bi me i otpustili.
Za mene je otkriće mobilnih telefona bio fantastični napredak. Ne zbog njegove osnovne namene, nego zbog budilnika koji možeš da programiraš da te budi više puta. Pa još i privilegija da odabereš melodiju koja te neće „probuditi iz mrtvih“ kao oni nekadašnji stari veliki budilnici koji su budili i komšiluk u bar tri stana okolo.
Koliko je kome sna potrebno prema uzrastu
Sve češće nailazim na tekstove o snu, pa evo jedne zanimljive preporuke. Nije loše znati ove , pa i ako se ne uklapaš, kao ja. Meni uvek treba još koji minut više.
Ovo su preporučene dužine trajanja sna za sve uzraste:
- novorođenčad (0-3 meseca): 14 – 17 sati dnevno
- bebe (4-11 meseci) 12 – 15 sati dnevno
- deca od 1 do 2 godine: 11 – 14 sati dnevno
- deca od 3 do 5 godine: 10 – 13 sati dnevno
- deca od 6 do 13 godine: 9 – 11 sati dnevno
- adolescenti (14-17 godina): 8 – 10 sati dnevno
- mlade odrasle osobe (18-25 godina): 7 – 9 sati dnevno
- odrasle osobe od 26. do 64. godine: 7 – 9 sati dnevno
- odrasle osobe starije od 65 godina: 7 – 8 sati dnevno.
Ja sam u ovoj poslednjoj kategoriji. Već vidim da mi fali bar još pola sata pride.
Može kratka popodnevna dremka.
Kako ti stojiš sa spavanjem, dužinom i kvalitetom sna?
Naslovna slika: Iz lične arhive