Šta se dešava samo nakon desetak minuta šetnje u šumi danas se zna pouzdano. Telo se opušta, pritisak pada a raspoloženje raste, tokom i nakon šetnje. Dakle hajdemo u šume!
Nešto što japanci zovu „Shinrin-Yoku“ ili kupanje u šumi postala je u zemlji izlazećeg sunca tradicija. Već od 1980te aktivnost „kupanja“ u šumi spada u zdravstvenu preventivu te zemlje i lekari je čak mogu i „prepisati“ pacijentu, navodi prof dr Tomas Vesinhage. Istraživanja pokazuju da „uranjanje“ u šumu ne samo da ima pozitivne efekte na telo već oporavlja i dušu. Dakle i relaksacija i meditacija istovremeno.
Boravak u šumi će pomoći:
– Da se stres prirodno razgradi i da se osetiš opušteno
– Krvni pritisak i puls će se smanjiti (i u toku šetnje i nakon toga)
– Respiratorni putevi će se pročistiti zbog veće vlage u vazduhu a manje štetnih gasova
– Raspoloženje se menja i raste zbog prijatnog svetla i divnih mirisa
– Imuni sistem organizma jača. Tokom šetnje kroz šumu udišemo razne materije u kojima je i postojeće bilje. Skoro da možemo tokom same aktivnosti da osetimo jačanje imunog sistema svog tela.
Prepusti se šumi
Prvi savet kada se nadjete u šetnji po šumi ne nosite slušalice kao što najčešće srećem šetače na Adi recimo koji sa slušalicama u ušima uživaju u odabranoj muzici tokom šetnje. Za promenu poslušaj zvuke šume, šuštanje lišća, cvrkut ptica, šumove vetra. Zvuci su jedinstveni, zaista.
Drži širom otvorene oči, za razliku od gradske panorame veruj mi usrećiće te pogled kroz krošnje, titranje lišća i igra svetla i sunčevih zraka koji se probijaju.
Evo nekih preporuka za šetnju šumom:
– prvo ako želiš da se u prirodi šumskog okruženja opustiš isključi mobilni telefon i svu muziku. Možeš je i kasnije kod kuće slušati, a mobilni će zabeležiti pozive pa se javi kad završiš šetnju.
– pronadji parče šume gde se ne čuju zvuci civilizacije. Recimo zvuci gradskog saobraćaja, razne gradjevinske mašine i slično. Kod nas se na sve strane nešto gradi pa nije lako, ali potrudi se. Ako ne može drugačije onda probaj nedeljom prepodne, kada ne rade.
– odvoj vreme za šetnju. Ako stalno gledaš na sat nema efekta, opusti se.
– sve postavljene i planirane ciljeve ostavi kod kuće. Jendostavno šetaj. I džogiranje nije potrebno, samo besciljno opušteno šetati, to je to i ništa više.
– napravite pauzu ako imaš potrebu, nema žurbe. Probaj da zaustaviš vreme, videćeš da može.
– zaboravi na sve dogovorene ili planirane termine. Uživaj u šumi jednostavno ovde i sada. Diši, diši, diši i prepusti se šumi.
Možeš ti to. Hajde sad u najbližu šumu!
Naslovna slika: Skitterphoto