Gde uzgajati začinsko bilje kada je balkon mali?
To je vrlo logično pitanje i verovatno misliš da na tvom malom balkonu nema mesta za još jednu saksiju. Ali, ima rešenja i za tu situaciju. Na primer, možeš iskoristiti zidove.
Šta je još važno zanti
Potrebno je da tvoje začinsko bilje ima dovoljno svetlosti, ali da ne bude direktno izloženo jakom suncu. Možeš iskoristiti neku zgodnu policu u sklopu stočića za odlaganje ili vešto iskoristiti neki ugao na terasi sa visećim saksijama, koje mogu istovremeno biti zanimljiva dekoracija i mesto za tvoju zidnu baštu.
Koje su prednosti gajenja začinskog bilja
Prednost je i što se začinsko bilje jednostavno uzgaja, koriste se manje saksije, malo humusa, malo dobre volje i tvoje pažnje.
Za ovaj način uzgajanja idealni su ruzmarin, žalfija, timijan, origano, luk vlasac, neizbežni peršun, ali i nana i bosiljak. Izbor je veliki, a na tebi je da odabereš.
Zanimljivo je kako sve možeš koristiti začinsko bilje:
- odmah, dok je sveže ili
- kasnije – odloženo.
U pripremi jela, uzećeš odgovarajući začin sa terase i svež ga odmah dodati u jelo. To će biti harmonija mirisa i ukusa. Možeš naravno, svežim začinom i dekorisati jelo pre služenja.
Takođe, ako imaš više začina, tada odseci delove koje koristiš, usitni na željenu veličinu, umotaj u gazu ili tanku tkaninu i osuši držeći ga na nekom senovitom mestu. Kasnije kada je osušeno, stavi u tegle, jer lakše ćeš raspoznati šta je šta.
I treći način bi bio: sveže iseckane začine stavi u posude za led, nali vodom i zamrzni. Kada zatreba, dodaj kocku leda sa sveže smrznutim začinom u jelo.
Uživaj i u terasi i u jelu.