Zanimljivo je da Jevremovac ima status spomenika prirode. Njeno osnivanje je vezano za našeg najvećeg botaničara, Josifa Pančića. Osnovana sredinom 19 veka. Sadašnji položaj Botaničke bašte je na imanju kralja Milana Obrenovića koje je on poklonio za tu namenu i u prosvetiteljske svrhe. Uslovio je da se nazove Jevremovac. Ime je uspomena na njegovog dedu Jevrema Obrenovića.
Jevremovac je svoj najveći sjaj imao oko 1930 godine kada je akademik botaničar Nedeljko Košanin bio njen upravnik. Tokom druge polovine 20 veka nije preterano bila posećivana. Početkom 2000 je napravljen Japanski vrt i prilično se radilo na njenom promovisanju.
Bašta Jevremonac se prostire na 4,8 hektara i na njoj živi oko 1.000 biljnih vrsta. Predivna staklena bašta inspiriše za kreacije i odabir biljaka za naše balkone i bašte, pa i unutrašnje zelenilo. Ja sam dobila inspiraciju za prolećno uredjenje mog balkona upravo tokom ovog obilaska. Zasadiću neke puzavice koje će mi se odlično uklopiti sa cvetnicama koje već imam.
Najlepše od svega je da možeš baštom Jevremovac da šetaš i uživaš kao da si van grada potpuno neprimećujući okolne višespratnice. Takodje ne znam kako ali ni buku saobraćaja sa bulevara Despota Stefana nismo uopšte čule. Drugarica i ja toplo preporučujemo prijatnu šetnju po Botaničkoj bašti, a posle može i kafica.
Slike iz lične arhive