Neke žene vole da gledaju u svoje nove cipele, a neke u oblake
Oblaci su za Danicu bili poligon za igru, a avioni igračke koji su joj omogućavali da se vine u visine. Ova neobična žena je bila supruga vojnog pilota iz Prvog svetskog rata Miodraga Tomića. On je svojim pilotskim umećem doprineo mnogo na Srpskom frontu i to baš na početku Cerske bitke. Pripadao je prvoj klasi i bio je jedan od šest pilota školovanih u Francuskoj još davne 1912. godine.
Ljubav prema letenju preneo je i na svoju suprugu Danicu koja je i glavni lik ove priče. Ona je 1928. godine dobila letačku dozvolu u Vazduhoplovnom centru u Šatou kod Pariza, a samo par godina kasnije je i položila ispit za turističkog pilota i postala prva žena u Jugoslaviji sa letačkom dozvolom.
Imala je sve osobine i predispozicije potrebne za jedno takvo zanimanje. Kažu da je bila neustrašiva, da je avionom upravljala staloženo, a bila je prva žena koja je u vazduhu izvodila lupinge, tj. pune krugove aviona, poznatije kao petlje.
Od Jugoslavije do Amerike
Nakon što je Daničin suprug pao u zarobljeništvo u Drugom svetskom ratu, sa ratnim posledicama i bolnim sećanjima, preselili su se u Ameriku. Tamo su nastavili da žive mirnim i povučenim životom.
Ipak, u vazduhoplovnim krugovima ostali su oboje upamćeni po svom letačkom umeću i fantastičnim vazduhoplovnim akrobacijama.
Naša novinarka, Radmila Tonković objavila je knjigu pod nazivom “Nebeske heroine sveta” u kojoj je opisan i život Danice Tomić. U toj knjizi pronaćićete preko 2000 sudbina žena iz celog sveta koje su letele i doprinele mnogo da se smanji predrasuda o ženama pilotima i njihovim sposobnostima.
Naslovna slika: Danica Tomić, prva žena pilot, 1928. godina. (izvor Wikipedia)
Strastveni ljubitelj pisanja, čitanja, dobre kafe i crne čokolade. Pasionirani pratilac svojih ideja. Internet preduzetnica i dobra vila vašeg biznisa. Ako ne na Netu, onda me sigurno možete sresti pored neke reke kako šetam i osmatram prirodu oko sebe.